DATARECOVERY: Hlavní stránka
PŘIHLÁSIT  Záchrana dát, obnova dát | DATARECOVERYAdatmentés, adatvissza | DATARECOVERYВосстановление данных, спасение данных | DATARECOVERYRecuperare de date, salvare de date | DATARECOVERYRikuperimi i të dhënave, shpëtimi i të dhënave | DATARECOVERYRécuperation des donées, restauration des donées | DATARECOVERYDatenrettung, Datenwiederherstellung | DATARECOVERYData Recovery, Data Rescue | DATARECOVERY
DATARECOVERY: Hlavní stránka

Češi neumějí zálohovat

Zatímco vytištěná fotka vydrží i přes sto let, ta vypálená na cédéčku maximálně deset. Případů, kdy lidé data ztrácejí, přibývá. Jak tomu předejít a jak si uchovat data navždy?

Až tři čtvrtiny českých domácností mohou přijít o své vzpomínky na digitálních fotoaparátech a/nebo kamerách. Zatímco vytištěná fotka přežije i několik generací, ta vypálená na cédéčku vydrží maximálně deset let. Prvním zálohovacím médiím pomalu končí životnost.

První seskok padákem je vždycky jenom jeden. I proto si ho paní Martina nechala natočit a pak i vypálit na DVD. Jenže nová média digitální vzpomínky dlouho neudrží. „Když jsme se na to po třech letech chtěli podívat, tak jsme zjistili, že DVD je vadné a jediné, co se s ním dá dělat, je točit si ho na prstě.“

Digitální revoluce, která pohřbila kinofilm, foťák a kameru dostala do všech mobilních telefonů a tabletů, způsobila, že množství dat raketově roste. Průměrná rodina tak ročně nashromáždí přes třiadvacet gigabajtů digitálních vzpomínek.

Problém je v tom, že Češi neumí moc zálohovat. Z analýz vyplývá, že zhruba 75 % domácností nezálohuje svá data žádným způsobem.

A nevyplatí se ani šetření. Nejlevnější média, kam patří třeba i flash disky, totiž odcházejí už po pár letech. Životnost končí zejména u cédéček a dévédéček. Nejbezpečnější je stále pevný disk. I ten, především ten přenosný, ale může selhat.

A tak rychle roste poptávka po záchraně ztracených dat z nosičů, které už dosloužily. „Ročně naší laboratoří projde několik tisíc zakázek, měsíčně +/- 300 zakázek. Nárůst je zhruba v desítkách procent za rok,“ uvádí Petr Kavan, ředitel společnosti DataRecovery. Není to ale levné. Cena se může vyšplhat i přes 10000 Kč.

Posledním trendem je zálohování dat na internetu. Ať už jde o online fotogalerie, videoservery nebo zvláštní služby, které fungují jako internetový pevný disk a dá se na ně připojit odkudkoliv.

Životnost datových médií

Nejčastěji si Češi zálohují fotografie a videa z rodinných oslav. Jenomže zatímco vytištěná fotka vydrží klidně i víc než sto let, elektronické zálohy takovou životnost nemají. U některých CD, DVD nebo flash disků to můžou být třeba jenom tři roky.

Pevný disk 3 – 30 let
CD, DVD max. 10 let
Flash disk 3 – 6 let

Příčiny ztráty dat

Nejčastější příčinou, proč se data ztratí, je selhání techniky. U cédéček a dévédéček hraje roli i to, jak je jejich majitel skladuje a ošetřuje. Největší ztráty ale mají na svědomí problémy přenosných disků. Ty mají totiž několikanásobně vyšší kapacitu.

Selhání hardwaru 35,7 %
Lidská chyba 30 %
Ztráta hardwaru 19,10 %

Ceny záchrany dat

Záchrana dat není levnou záležitostí. Zatímco nový přenosný pevný disk vyjde řádově na tisíce korun, dostat z poškozeného zařízení data je většinou ještě dražší.

Pevný disk 1 800 – 4 000 Kč
Záchrana dat 1 000 – 15 000 Kč

Virtuální disk

A řešení? Jedním takovým může být virtuální disk, tedy úložiště dat na internetu. Uživatelé mají na webu v základu možnost ukládat si data zdarma. Všechny tyto služby nabízejí svůj prostor zadarmo - do určité míry. Jsou k dispozici i placené verze, kdy úložná kapacita je zásadně větší a na virtuální disk se vejde záloha celého počítače.

Záplava dat přidělává starosti hlavně firmám. Některé z nich jsou schopny za den nahromadit až dva terabajty dat, tedy takové množství, o kterém se ještě před několika lety tvrdilo, že by mělo dvěma lidem vystačit na celý život.

© Česká televize & DATARECOVERY, Vojtěch Kavan
Odvysíláno v hlavní zpravodajské relaci České televize „Události" 19. 7. 2012.

DATARECOVERY, založená jejím současným jednatelem a ředitelem panem Vojtěchem Kavanem, je ryze českou společností specializující se na záchranu dat z digitálních datových médií. Její odborníci se obnovou ztracených dat zabývají již od roku 1991. Díky vlastnímu technologickému výzkumu společnost disponuje rozsáhlým know-how a především prvotřídně vybavenou laboratoří, která je jediná svého druhu ve střední Evropě. Vojtěch Kavan, jednatel DATARECOVERY, s.r.o.

Hledej
Kontakt První pomoc
© Vojtěch Kavan, jednatel společnosti DATARECOVERY, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
» Děkujeme za perfektní služby. Mohu potvrdit, že odvádíte vynikající práci. « D. Sanford, SSM, Western Digital
» [100%] výsledek záchrany dat, kterou jiní nebyli schopni provést... « R. Rahumägi, CTO, Quelle
Záchrana dat na splátky Divadlo DISK FlashRecovery: obnova dat (záchrana dat) z USB Flash, SSD, paměťových karet Zachraňujeme nejen data: Botanická zahrada - Wolémie
Záchrana dat, obnova dat - DATARECOVERY, s.r.o. - Česky Data recovery, data rescue - DATARECOVERY, s.r.o. - English Daten Rettung, Daten Wiederherstellung - DATARECOVERY, s.r.o. - Deutsch Восстановление данных, спасение информации - DATARECOVERY, s.r.o. - Pусский Récupération de données - DATARECOVERY, s.r.o. - Français Recuperación de datos - DATARECOVERY, s.r.o. - Español Recupero Dati - DATARECOVERY, s.r.o. - Italiano Záchrana dát, obnova dát - DATARECOVERY, s.r.o. - Slovensky Odzyskiwanie danych - DATARECOVERY, s.r.o. - Polski